Scooter Forks Buying Guide
Készülj fel átfogó útmutatónkra a profi robogóvillák vásárlásához. Kitérünk az összes legfontosabb dologra, amit figyelembe kell venned, mielőtt döntesz egy új freestyle robogó villa mellett. Ezek közé tartozik a kompatibilitás, a kerékméretek, a kerékeltolás és még sok más.
Egy tökéletesen tárcsázott profi robogóhoz a legjobb villa kell. A robogók villái felelősek a robogód első kerekének megtartásáért, és a villa specifikációi meghatározzák a felszerelhető kerekek méretét - mind a kerékszélesség, mind az átmérő tekintetében. Maradj velünk, ha hasznos tanácsokat kapsz a stunt robogó villákról!
Robogóvilla alapjai
A villa áthalad a fedélzeted headsetjén és a fejcsövén. Az első kerék a villára van szerelve, a villa tetejére pedig a kompressziós rendszer, a bilincsek és a kormányok vannak felszerelve. A villád jelentősen befolyásolja a teljes beállításodat, mivel ez határozza meg a robogódra szerelhető kerekek méretét.
Manapság a legtöbb robogóvilla egyetlen darab alumíniumból készül, amelyet különböző hőkezelésekkel erősítenek meg. Az egykor elterjedt, de mára már elavult, acélból készült, menetes robogóvillák. Ezek a régebbi villák kiestek a népszerűségből, mert kevésbé tartósak és nehezebbek voltak.
Az SCS, HIC és IHC modellekkel működő robogóvillák beépített menetes csavarral rendelkeznek a villacsőben. A kompressziós csavar a kompressziós rendszer felszerelésekor ebbe a csavaranyába van behúzva.
Az ICS beállítások különböznek, mivel az ICS esetében a kengyelcsapot a kormány belsejében helyezik el, és a kompressziós csavart a villa alján keresztül szerelik fel, mielőtt a kerék felszerelésre kerülne. Ha kétségeid vannak azzal kapcsolatban, hogy melyik kompressziós rendszert használod, érdemes áttekintést szerezned átfogó útmutatónkban:
A súly, a kerékméret, a kerékeltolás és a kompresszió a legfontosabb tényezők, amelyeket figyelembe kell vennie, amikor új robogó első villát vásárol. Ebben az útmutatóban részletesen megismerheti ezeket a témákat.
Mindig kiváló minőségű robogóvillákat tartunk az iparág legjobb márkáitól, és nagy valószínűséggel van olyan, amelyik megfelel az Ön igényeinek. Ha készen állsz a választásra, meghívunk a profi robogókhoz való kiváló minőségű villák választékába:
Robogó villák és kerékméretek
Amikor új villát vásárol robogója számára, mindig győződjön meg arról, hogy kompatibilis-e a kerekekkel. Az átmérő és a szélesség tekintetében illeszkedjen a kerékmérethez. Különösen ügyeljen arra, hogy a kerékátmérő ne haladja meg a villához megadott legnagyobb kerékátmérőt. Továbbá győződjön meg arról, hogy a kerékagy szélessége megegyezik vagy kisebb, mint a villa megadott kerékmérete.
Kerékátmérő
A legtöbb robogóvilla 110 mm-es kerékátmérővel kompatibilis, ami a leggyakoribb kerékátmérő. Sok villa azonban akár 125 mm-es robogó kerekeket is képes befogadni. Csak győződjön meg róla, hogy a kerekek nem haladják meg a villa befogadóképességét, és már mehet is.
Ha például 115 mm átmérőjű kerekeket használ, feltétlenül ellenőrizze, hogy a villa képes-e befogadni az ilyen méretű vagy annál nagyobb kerekeket.
Kerékmag szélessége
A robogóvillákat úgy tervezték, hogy meghatározott szélességű kerekeket fogadjanak, jellemzően 24 és 30 mm között. Ezek között találunk 26 és 28 mm szélességű robogó kerekeket.
Gyakran előfordul, hogy a robogóvillákhoz távtartók is tartoznak, így egy 30 mm széles kerekek befogadására alkalmas villa a megfelelő távtartók használatával 24, 26 és 28 mm-es kerekeket is képes befogadni.
A robogóvilla maximális kerékagy-szélességénél keskenyebb kerekek is felszerelhetők, de ha a kerék szélesebb (pl. 30 mm széles kerék egy 24 mm széles villához), akkor nem fog illeszkedni.
Villatengely átmérője és hossza
A robogók leggyakoribb keréktengelyei 8 mm átmérőjűek, de egyes villák kompatibilisek a 12 mm átmérőjű robogó keréktengelyekkel is. A robogók leggyakoribb csapágymérete a 608-as csapágy, ahol a kompatibilis tengelyátmérő 8 mm. A 12-es szabvánnyal kompatibilis villákhoz gyakran 8 mm-es adaptereket mellékelnek, így a szabványos 8 mm-es tengelyeket is használhatja.
A megfelelő tengelyhossz a robogó villájának szélességétől függ. Olyan tengelyre lesz szükséged, amely legalább olyan hosszú, mint a villád szélessége, kívülről mérve.
Mi az a 12 szabványos robogóvilla?
A 12STD robogóvillákat 12 mm átmérőjű keréktengelyek befogadására tervezték. Ilyen nagy tengelyátmérő esetén a 6001-es csapágyméretet kell keresni.
A 12-es szabványú profi robogó beállítás jellemzően nagyobb és szélesebb kerekekkel rendelkezik. Általánosságban elmondható, hogy a 12STD profi robogó beállítások nagyobb sebességet, stabilitást és tartósságot kínálnak, de ezek az előnyök többlet súllyal és kisebb mozgékonysággal járnak.
Sok 12-es szabványú villa távtartókkal van ellátva, amelyek lehetővé teszik 8 mm-es tengelyek és normál 608-as csapágyak felszerelését a villára.
A 12STD-re való átállás esetén tisztában kell lenned azzal, hogy a 12STD villa mellett szükséged lesz 6001-es csapágyakhoz illeszkedő kerekekre és egy olyan fedélzetre, amely a nagyobb kerekeket és keréktengelyeket is képes befogadni. Választékunkban megtalálod, amire szükséged van:
Kerékeltolás a Pro Scooter villákon
A kerékeltolás milliméterben mérve a villa forgástengelyének középpontja és a keréktengely közötti távolságot jelenti. A kerékeltolás, más néven a rake azt jelzi, hogy a kerék mennyire helyezkedik el a villa előtt.
A kerékeltolás jelentősen befolyásolja a robogó stabilitását és mozgékonyságát, mivel növeli a tengelytávot (az első és a hátsó kerék közötti távolságot).
A 10 mm-es kerékeltolás a legelterjedtebb. Fokozza a stabilitást és az irányíthatóságot a teljes beállításban, így a robogó irányítása könnyebb és kiszámíthatóbb lesz.
A nulla offset villák nagyon agilisak és érzékenyek. A nulla offset esetén az első kerék közelebb van a vezetőhöz, így a robogó mozgékonyabb és érzékenyebb lesz. A nulla offset villával könnyebb az orr kézi irányítás, mivel a lábak közelebb vannak a talajhoz, így könnyebb az egyensúlyozás. A lábak elakadása is könnyebben kivitelezhető, mivel a kerék nagyobb része alkalmas az elakadásra.
Robogó villák és kompressziós rendszerek
Az SCS és a HIC kompressziós villák azonosak. A villacsőben van egy kengyel, amelybe egy kompressziós csavart csavarnak. A legfontosabb különbség a villát körülvevő kompressziós alkatrészekben rejlik: Az SCS egy SCS szorítót használ, míg a HIC egy HIC alátétet.
Az IHC kompressziós villák keskenyebb villacsővel rendelkeznek, így ideálisak azon versenyzők számára, akiknek fontos a beállításuk össztömegének minimalizálása. A legtöbb esetben az IHC villák a legkönnyebb robogóvillák.
- SCS robogóvillák: Standard és túlméretezett rudak rések nélkül és túlméretezett vagy standard méretű SCS bilincsek.
- HIC robogóvillák: Túlméretezett rudak résekkel és túlméretezett, nem SCS bilincsek.
- IHC robogóvillák: Standard méretű rudak és standard méretű, nem SSC bilincsek.
Az ICS és ICS-10 kompatibilis villáknál a tömörítőcsavar a villa aljáról van felszerelve, és a rúd belsejében található kengyelbe van behúzva. Bár az ICS beállítások nem túl gyakoriak az egyedi építésű robogókban, ismertek arról, hogy más kompressziós rendszerekhez képest rendkívül könnyűek.
Ha kétségeid vannak a különböző villák közötti kompatibilitással kapcsolatban, ezek az útmutatók hasznosak lehetnek: