Gyorskorcsolyázás: Extrém sebességek és egy nagyszerű közösség
Talán szeretsz futni, de jól esne egy kicsit több sebesség és akció, vagy talán az ízületeid és a csontjaid kezdenek fájni edzés közben? Vagy talán már van egy pár fitneszkorcsolyád, de szeretnéd a következő szintre emelni az edzésedet? Ha ez a helyzet, akkor a gyorskorcsolyázás lehet a megfelelő sport az Ön számára.
A gyorskorcsolyázás a leggyorsabb görkorcsolyával és inline-okkal kapcsolatos sportág. Ha a sprinttávokat nézzük, a sebességek a lélegzetelállító 60 km/h (37 mph) sebességnél érik el a csúcsot. A gyorskorcsolyázás azonban sokkal több, mint a sprint távok - időfutamok, kieséses versenyek, kritériumversenyek, táv- és hosszútávú versenyek, maratonok és ultramaratonok, hogy csak néhányat említsünk.
Hogyan kezdjünk bele?
Bár mindez ijesztően hangozhat, a gyorskorcsolyázásban mindenki számára van hely, és ha betérsz egy gyorskorcsolya klubba, ezt meg is tapasztalhatod. A 3 és 80 év közötti korosztály van jelen, és ők is ugyanazokon a versenyeken indulnak, ahol a résztvevőket jellemzően ügyesség - és nem kor vagy nem - szerint csoportosítják.
"Az egyik dolog, amit szeretek a gyorskorcsolyázásban, az a szociális aspektus. Gyakran közös célokért dolgozol, de ugyanakkor ez egy olyan sport, ahol gyakorolhatsz és versenyezhetsz, egyénileg" - mondja Trine Brøns Nielsen, a SkatePro csapat versenyzője és korábbi dán bajnok.
Ha még új vagy a gyorskorcsolyázásban, érdemes csatlakoznod egy helyi klubhoz. Mind a szociális szempontok miatt, de főleg azért, hogy a technikát elsajátítsd, hiszen ez kihívást jelenthet. Példaként érdemes megnézni ezt a videót, ahol a profi gyorskorcsolyázó Mark Horsten a dupla lökés technikát hajtja végre.
Mire van szükséged?
Néhány évvel ezelőtt szinte minden gyorskorcsolya négy vagy még több kerékkel rendelkezett, de ma már a legelterjedtebb felállásban csak három kerék van minden korcsolyán. Ez egyszerűen a súly és a kerekek és csapágyak ellenállásának csökkentése érdekében történik. Azt is észreveheted, hogy a gyorskorcsolyák kerekei elég kemények egy klasszikus fitneszkorcsolyához képest, ami csökkenti a súrlódást, de a kényelem rovására megy.
Ha még sosem korcsolyáztál, akkor azt javasoljuk, hogy olyan korcsolyát vegyél, amelyiknek középen kivágott a bokája és jó a bélése. Ellenkező esetben fájhat a lábad, ami rossz élményt fog eredményezni. Egy ilyen tulajdonságokkal rendelkező korcsolya olyan kialakítású, mint a fenti képen látható, amely a nagy 125 mm-es kerekeknek köszönhetően még mindig nagy sebességet és nagyszerű gyorsulást biztosít. Ha nagy manőverezhetőségű korcsolyát szeretne, akkor egy ökölszabály szerint érdemes rövid vázú korcsolyát választani.
Válassza ki a megfelelő beállítást
Sok gyakorlott gyorskorcsolyázó inkább maga állítja össze a korcsolya beállítását. Egyszerűen azért, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a korcsolyájuk megfelel a személyes preferenciáiknak és stílusuknak. Az, hogy hogyan kombinálod a bakancsot, a vázat, a kerekeket és a csapágyakat, meghatározza, hogyan teljesít a korcsolya a sebesség, a gyorsulás és a manőverezhetőség terén. Szakértőink egy sor olyan csúcskategóriás csomagot állítottak össze, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy a korcsolya stílusának megfelelő tökéletes összeállítást szabja meg. Tekintse meg különböző csomagjainkat és komplett gyorskorcsolyáinkat ebben a kategóriában.
Maradj védett
A korcsolya mellett a megfelelő védőfelszerelésre is szükséged lesz. Amikor a korcsolyázók elérnek egy bizonyos szintet, általában csak sisakot használnak - ez kezdőknek nem ajánlott. Ezért a sisak, a térd- és könyökvédők, valamint a csuklóvédő szett elengedhetetlen az új korcsolyázók számára.
Ha többet szeretnél tudni? Olvasd el teljes gyorskorcsolyázási útmutatónkat itt.