Vásárlás Speed Skates
Ez a gyorskorcsolya vásárlói útmutató, amely a kerékméretre, csapágyakra, bakancsokra és keretekre vonatkozik. A legjobb gyorskorcsolya vásárlása a teljesítményről szól. Akár kezdő vagy profi vagy, a gyorskorcsolya központi szempontja a sebesség, és ebben az útmutatóban megtudhatod, mitől gurulnak gyorsan a gyorskorcsolyák.
A preferenciáid természetesen attól függnek, hogy milyen körülmények között korcsolyázol, és milyen típusú gyorskorcsolyázást űzöl, de ne aggódj, megvilágítjuk azokat a kérdéseket, amelyek a gyorskorcsolya kiválasztásával kapcsolatban felmerülhetnek benned.
A gyorskorcsolya kerekei
A legnagyobb sebesség eléréséhez nagy kerekekkel rendelkező inline korcsolyákra van szükséged. Nézzük meg a gyorskorcsolyák kerekeinek alapjait. A két legfontosabb tényező a kerékméret és a kerékkeménység, de a keréktárcsák és a kerékprofil is befolyásolja a gyorskorcsolya teljesítményét.
Kerékméret gyorskorcsolyázáshoz
A gyorskorcsolyázáshoz használt kerekek általában nagyobbak, mint a szabadidős korcsolyázáshoz használt kerekek. Íme néhány fontos szempont a gyorskorcsolya kerékméretek kiválasztásához:
- 90 mm: A kezdők és a gyermekek számára ajánlott gyorskorcsolya kerékméret. Az alacsonyabb súlypont könnyebb irányíthatóságot biztosít.
- 100 mm és 110 mm: Alkalmi gyorskorcsolyázók és versenyzők számára alkalmasak, nagyobb sebességet kínálnak.
- 125 mm: A maratoni korcsolyázók használják a legnagyobb sebességek eléréséhez és hosszú távok megtételéhez. A 125 mm-es kerekeket a 3 kerékkel szerelt összeállításokban használják.
Elméletileg (és leggyakrabban a gyakorlatban is) a nagyobb kerekek gyorsabbak. Kezdőként nem biztos, hogy megvan a 110 mm-es vagy 125 mm-es kerekekkel való korcsolyázáshoz szükséges technika, ezért valószínűleg a kisebb kerekekkel gyorsabb leszel. De feltéve, hogy megvan a készséged az irányításukhoz, nagyobb kerekekkel nagyobb sebességet érhetsz el.
A kisebb kerekek viszont gyorsabban gyorsulnak. Ha főként rövidebb távokat sprintelsz, kerüld a 125 mm-es kerekeket, mivel több időre lesz szükséged ahhoz, hogy elérd a velük elérhető nagy sebességet.
Megjegyzés: 125 mm-es kerekek nem engedélyezettek beltéri versenyeken vagy pályaversenyeken.
Kerékkeménység gyorskorcsolyázáshoz
A gyorskorcsolyázáshoz használt kerekek általában keményebbek, mint a szabadidős vagy fitnesz inline korcsolyáké. Az extra keménység gyorsabbá teszi a kerekeket, mert kevesebb súrlódást hoznak létre a felülettel. Ez azonban kisebb tapadást és a rezgések csökkent elnyelését is eredményezi.
Amikor a megvásárolni kívánt gyorskorcsolya kerékkeménységét mérlegeli, gondoljon arra, hogy milyen körülmények között fog korcsolyázni. Kint fogsz korcsolyázni a közutakon, szabadtéri pályákon vagy fedett pályákon?
- Keményebb kerekek: Kevesebb tapadást, kisebb rezgéselnyelést, kisebb súrlódást és nagyobb sebességet kínálnak.
- Puha kerekek: Nagyobb tapadást, nagyobb rezgéselnyelést, nagyobb súrlódást és nagyobb sebességet biztosítanak.
Ha fedett pályákon vagy nagyon sima felületeken korcsolyázik, a keményebb kerekek megfelelőek. Ha azonban durva és kiszámíthatatlan utakon korcsolyázik, akkor a lágyabb kerekeket kell választania.
A gyorskorcsolyák tipikus kerékkeménysége 85 A körüli durométer.
Kerékprofil gyorskorcsolyázáshoz
A gyorskorcsolyázó kerekek jellemzően hegyes vagy keskeny profillal rendelkeznek. Ez keskenyebb érintkezési pontot hoz létre a kerék és a felület között, ami kisebb súrlódást és nagyobb sebességet eredményez.
Ahogy a kerekek kopnak, a kerekek és a felület közötti érintkezési pont megnő. A kerekek középvonala is elmozdul az oldalak felé. Ez a lépés oldalirányú mozgásának köszönhető, és ez teljesen normális. Mielőtt ez negatív hatással lenne a korcsolyázására, javasoljuk, hogy forgassa el a kerekeket.
Hány kerékkel rendelkeznek a gyorskorcsolyák?
Az inline gyorskorcsolyák általában korcsolyánként 3 vagy 4 kerékkel rendelkeznek. Régebben a korcsolyánként 5 kerékkel rendelkező gyorskorcsolyák is népszerűek voltak, de a mai gyorskorcsolyáknak vagy 3 vagy 4 kereke van.
- 3 kerék korcsolyánként: A rövidebb tengelytávnak köszönhetően a korcsolyák manőverezhetőbbek és mozgékonyabbak. Ezenkívül a 3 kerékkel rendelkező korcsolyák nagyobb kerekeket tudnak befogadni, ami azt jelenti, hogy kevesebb fizikai erőfeszítésre van szükség a sebesség fenntartásához. A 3 kerékkel rendelkező korcsolyák nagyobb technikai ügyességet igényelnek, és abszolút kezdőknek nem ajánlottak.
- 4 kerék korcsolyánként: A 4 kerékkel rendelkező korcsolyák hosszabb tengelytávval rendelkeznek, így a korcsolyák kevésbé manőverezhetők, de stabilabbak. A kezdőknek érdemes a korcsolyánként 4 kerékkel rendelkező korcsolyát választaniuk.
A versenyszerű gyorskorcsolyázásban a 3 kerékkel rendelkező, 125 mm-es kerekekkel ellátott összeállítások csak a maratonokon fordulnak elő. A 110 mm-es kerekekkel ellátott 4 kerékkel szerelt összeállítások a beltéri vagy speciális kültéri pályákon zajló gyorskorcsolya versenyszámokban jellemzőek.
Inline gyorskorcsolya keretek
Az inline gyorskorcsolya keretek a kerekek tartásáért felelősek. A gyorskorcsolya keretek meghatározzák a teljes beállítás néhány fontos szempontját:
- 3 kerekű vagy 4 kerekű keret: A keret határozza meg, hogy hány kereket szerelhetsz a korcsolyádra.
- Keréktáv: Az első és a hátsó kerék közepe közötti távolság.
- Kerékátmérő: Melyek a legnagyobb kerekek, amelyek a vázra szerelhetők.
A megfelelő inline gyorskorcsolya vázak könnyűek, és általában alumíniumból vagy szénszálból készülnek.
- A szénszálas gyorskorcsolya-keretek merevebbek és könnyebbek, mint az alumíniumkeretek, és gyakran dicsérik, hogy kiváló erőátvitelt biztosítanak.
- Az alumínium gyorskorcsolya keretek tartósabbak és megbocsátóbbak, mint a karbon keretek.
Inline gyorskorcsolya váz igazítása
A gyorskorcsolya váz igazításának fogalma minden gyorskorcsolyázó számára fontos, különösen azok számára, akik a teljesítményre összpontosítanak. Ezt nem csak a vázak frissítésekor kell figyelembe venni, hanem a komplett gyorskorcsolyák vásárlásakor is. Előfordulhat, hogy személyes preferenciák alakulnak ki, vagy a dobozból kiszerelt keret beállításától eltérő beállításra van szüksége.
A gyorskorcsolya keretek beállítása az Ön fiziológiáján alapuló optimális egyensúlyi pont megtalálásáról szól. Ha nehezen tartja egyenesen a bokáját (ha a korcsolya belső oldalára esik), akkor lehet, hogy a keret oldalirányú helyzetét kissé módosítani kell.
A gyorskorcsolya-keretek beállítása a bakancs közepére történő oldalirányú és hosszirányú rögzítésből áll.
A gyorskorcsolya keretek oldalirányú beállítása:
- Az első keréknek a nagylábujj és a második lábujj szétválásának pontjához kell igazodnia.
- A hátsó keréknek a bakancs sarokcsészéjének közepéhez kell igazodnia.
A gyorskorcsolya-keretek hosszirányú beállítása:
- A bakancsnak középen kell lennie a keretben (a bakancs hegyétől a keret hegyéig tartó távolságnak meg kell egyeznie a bakancs hátsó részétől a keret hátsó részéig tartó távolsággal).
Fedezze fel teljes választékunkat itt:
Inline gyorskorcsolya csizma
Az inline gyorskorcsolya bakancsoknál a legfontosabb tényező az erőátvitel maximalizálása. Ez azt jelenti, hogy merev, szoros bakancsra van szükséged, amely nem hagy helyet a lábadnak, hogy mozogjon benne.
A gyorskorcsolyacipők általában bélés nélkül kerülnek forgalomba. Bár a bélések kényelmet biztosítanak, veszélyeztethetik a közvetlen erőátvitelt, ezért a professzionális gyorskorcsolyázásban gyakran lemondanak róluk. Sok sebességre tervezett inline korcsolya azonban még mindig kínál kényelmi funkciókat, például magasabb bokatámaszt vagy bélést, így nagyszerű választás az inline maratonok számára.
Hőre formázható gyorskorcsolya csizma
Sok fejlett gyorskorcsolya hővel formázható bakanccsal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a bakancs hő hatására formázhatóvá válik. A hővel formázható csizma segíthet megelőzni a nyomáspontokat, a kényelmetlenséget és a vízhólyagokat azáltal, hogy a csizma tökéletesen az egyéni lábformához alakítható. A megfelelően hőre formázott bakancsnak szoros és testre szabott illeszkedése van, ami javítja az irányítást és az erőátvitelt, ami különösen kívánatos a teljesítményorientált gyorskorcsolyázók számára.
A csizma hőformázásakor kövesse a gyártó által az adott modellre megadott utasításokat.
Speed Skate csapágyak
Egy pár gyorskorcsolya vásárlásakor érdemes lehet megnézni a csapágyakat, de általánosságban elmondható, hogy nem a gyorskorcsolyába szerelt csapágyaknak kell diktálniuk a választást. Ha megfelelő minőségű gyorskorcsolyát vásárol, akkor az megfelelő minőségű csapágyakkal is érkezik.
A legtöbb csapágyat az ABEC-skála alapján értékelik, ahol a magasabb ABEC-érték nagyobb gyártási pontosságot jelez. Bár az ABEC minősítés nem méri közvetlenül, hogy a csapágyak milyen gyorsan tudnak gurulni, tükrözi a konstrukció hibatűrését. Következésképpen az alacsonyabb ABEC-besorolású csapágyak nem biztos, hogy olyan egyenletes gördülést biztosítanak, mint a magasabb ABEC-besorolásúak.
Találkozhat ILQ minősítésű csapágyakkal is, ami az InLine Qualified (InLine Minősített) rövidítése. Ne aggódjon - ezek a csapágyak kiváló minőségűek és kiválóan fognak teljesíteni!
A gyorskorcsolyázáshoz való csapágyak vásárlásakor a legjobb, ha a specifikációk helyett a márkaajánlásokat és a felhasználói visszajelzéseket nézi. Sok tapasztalt gyorskorcsolyázó azt mondja, hogy inkább az adott csapágy tartósságára kell összpontosítani, mint az ABEC-osztályozásra.
Egy másik fontos tényező a gyorskorcsolyacsapágyak (és más görgősportok) esetében a karbantartás és a kenés. Mindig szemmel kell tartanod a csapágyaid állapotát, és ne feledd, hogy tovább tartanak, ha tisztítod és kened őket, mielőtt elromlanának. Ellenkező esetben új csapágyakat kell vásárolnia.