Skimboard vásárlása
A skimboarding (a partok mentén lapos deszkán való lovaglás) egyre nagyobb népszerűségnek örvend. De ne hagyja, hogy az egyszerű kinézet megtévessze - számos változóra kell gondolnia, mielőtt megvásárolja a skimboardot.
1. A deszka típusa - hab vs. fa
A skimboardoknak két fő típusa van a felépítésükhöz használt anyag alapján - hab vagy fa, illetve habdeszkák. A habdeszkák szendvicsszerkezetűek, ahol a habmagot üvegszálas és epoxi rétegek közé helyezik. A "szendvicsdeszkák" a csúcskategóriás termékek, amelyek törékenyebbek, jó felhajtóerővel rendelkeznek, és nagyobb hullámok/szörfözéshez alkalmasak. Vannak 100% habdeszkák is, amelyek játékosabbak, nagy felhajtóerővel rendelkeznek, és inkább szabadidős célokra és gyerekeknek valók. Ez a típus azonban inkább a bodyboardokra jellemző, így ha szórakoztató deszkát keresel a gyerekednek, nézd meg a bodyboard szekciónkat.
Vannak más változatok is, például karbon deszkák, de ezek professzionálisabbak és jóval magasabb árkategóriában vannak.
A skimboardozás két kategóriára osztható: flatland/inland (sekély, homokos vizekben, például patakokban, tavakban, tócsákban, folyókban és a tengerparton az alacsonyabb árapályoknál) és wave skimming (parttöréseknél a mélyebb vizekbe érkező hullámoknál). E két kategória és a tudásszinted alapján választhatod ki, hogy habszivacs vagy fából készült deszkát vásárolsz.
- Ahabmag deszkákat általában a hullámsikálók részesítik előnyben, mivel könnyebbek, vastagabbak és rugalmasabbak, így könnyebben úsznak a hullámok tetején; rugalmasságuk és felhajtóerejük alkalmas a hullámos körülményekhez. A habdeszkákat általában a középhaladó és haladó riderek használják, vagy azok, akik inkább a hullámokkal való trükközésben érdekeltek.
- Afából készült deszkák alkalmasabbak a síkvidéki (szárazföldön is) síkfutáshoz. Mivel nehezebbek (alacsony a felhajtóerejük), a fából készült skimboardok gyorsabban süllyednek, ezért inkább sekély vízben érdemes használni őket. Ezek a deszkák alkalmasabbak kezdőknek (az alacsonyabb költségek és a tartósság szempontjából), vagy olyan versenyzőknek, akik trükköket szeretnének végrehajtani rámpákon, korlátokon stb. ahol a fa ellenállóbb.
2. Méret
A skimboard méretét több tényező határozza meg, például a súlyod, a magasságod, a sebességed (milyen gyorsan tudsz futni, hogy elkapj egy hullámot vagy csúszdát), a tapasztalatod és a stílusod.
A sebesség az egyik döntő tényező. Minél nagyobb sebességet tudsz elérni, annál nagyobb a felhajtóerőd, ami megkönnyíti a szkippelést. A felhajtóerő azonban a deszkára helyezett súlytól is függ. Minél nagyobb a deszka, annál nagyobb a felhajtóerő.
A tapasztalt deszkások általában a kisebb deszkákat részesítik előnyben, mivel azokon könnyebb manőverezni és könnyebb trükköket végrehajtani.
A kevésbé tapasztalt deszkásoknak viszont nagyobb deszkára van szükségük, amely elbírja a súlyukat, így könnyebben tudnak a felszínen siklani, könnyebb az egyensúlyozás (a nagyobb lábfelület miatt) és általában gyorsabbak.
3. A deszka görbülete (rocker) és farka
A flatland skimboardok többnyire twin tip, vagy szimmetrikusak, ahol az orr és a farok azonos alakú. Ez lehetővé teszi, hogy mindkét irányban kijöjjünk egy-egy trükkből. A leggyakoribb twin tip formák a Streamline és a Proto . A Streamline forma jobban manőverezhető, míg a Proto forma nagyobb stabilitást biztosít.
A flatland skimboardok inkább a gördeszkázásra emlékeztetnek, mivel gyakran használják őket trükkökre, és a fából készült, tartós konstrukcióval rendelkeznek, ami lehetővé teszi a síneken és akadályokon való feljutást. Ezek a deszkák tökéletesek neked, aki a gördeszkás tudásodat át szeretnéd ültetni a vízre.
A hullámsiklásra jellemzőek a különböző hegy- és lábujjheggyel rendelkező deszkák. Ezek a deszkák irányítottak és inkább a szörfözéshez kapcsolódnak.
A rocker a deszka orrának (hegyének) görbülete. A meredekebb rocker (jobban meghajlított orr) megkönnyíti a hullámos vizek skimelését, de lelassíthat. A laposabb orr, sekély rockerrel jobb a nyugodt vizeken, ahol nagyobb sebességet érhetsz el.
A deszka másik végén van a farok. A faroknak többféle változata van, de a legelterjedtebbek a pintail, a squash tail, a lekerekített és a W-tail (fecskefarok). A pintails jó egyensúlyt biztosít a vízben, míg a szögletes (és a W-tail változatok is) fokozzák a deszka mozgékonyságát, így jobban használható trükkökhöz.
Készen állsz?
Akkor most már tudod, mit kell tenned, hogy az igényeidnek leginkább megfelelő skimboardot szerezd be:
- Döntsd el a típust és az anyagot
- Válassza ki a megfelelő méretet