Wakeboard vásárlása
Készen állsz a wakeboardozásra? Íme egy gyors és egyszerű útmutató arról, hogy mit kell szem előtt tartanod a felszerelés megvásárlása előtt.
1. A wakeboardozás típusa és a hajlítás mértéke
Mindenekelőtt gondolj arra, hogy milyen típusú wakeboardozásra készülsz. A wakeboardozásnak két típusa van: Kábelpark és csónakos wakeboardozás. A cable park wakeboarding magáért beszél - egy felsővezeték vontatja Önt (hasonlóan a síközpontok húzóliftjeihez). Ezeknek a deszkáknak nagyobb flexük, funkció nélküli alapjuk és levehető (vagy semmilyen) uszonyuk van. A csónakos wakeboarding azt jelenti, hogy egy csónak vontatja Önt, és az erre a típusra tervezett wakeboardok merevebbek (kevesebb flex), az alapon olyan jellemzőkkel rendelkeznek, amelyek segítenek könnyebben belemenni a hullámzásba, és számos uszonnyal rendelkeznek.
Lehet kapni hibrid deszkát is, amely egyesíti a kábeles és a csónakos wakeboardozás jellemzőit - közepes flexszel (puhább a hegyénél és a faroknál, és merevebb a kötések között), egyszerű alapkialakítással és levehető uszonyokkal.
2. Hosszúság
Valószínűleg a legfontosabb jellemző, amit figyelembe kell venned, a wakeboardod hossza. A hosszúságot a saját testsúly határozza meg, és ha több rider fogja használni a deszkát, akkor jobb, ha a deszkát a legnehezebb riderhez igazítjuk. Alább egy táblázat található a súlytól függő javasolt wakeboard-hosszúságokkal, valamint egy gyors megjegyzés a méretezéssel kapcsolatban.
Ne feledje, hogy ez egy általános útmutató, így a méretjavaslatok termékenkénteltérhetnek.
Tehát egy kicsit rövidebb vagy egy kicsit hosszabb deszkát válasszon?
Ahosszabb deszka beszerzése, egyre növekvő trend, sok rider (kezdők és haladók), és különösen a cable parkok riderek körében. Ha egy mérettel nagyobbat választasz, könnyebbé válik a deszka vezetése, és jobban fel tudsz lendülni a wake-ről. A nagyobb deszkák emellett puhább landolást, nagyobb sebességet és nagyobb kontrollt biztosítanak, amikor először próbálsz trükköket (a vízzel érintkező nagyobb felület miatt). Jobban hajlíthatók, nagyobb egyensúlyi pontokkal rendelkeznek a presszóknál, és több erőt adnak az air-trükkökhöz.
Akisebb deszkákkal könnyebb manőverezni, de lassabbak és nehezebb a vízen keresztül tolni őket (mivel kevesebb deszkafelület érintkezik a vízzel). A kisebb deszkákon a landolás is nehezebb, és nagyobb eséllyel jár a deszka orrának beásásával.
3. Rocker
A rocker egyszerűen a deszka íves (hajlított) profilja. Két fő típusa van: folyamatos és 3 fokozatú rocker. Az utóbbi időben azonban egyre nagyobb divat a cambered (a sílécek és snowboardok ívprofiljához hasonló) és a hibrid (a folyamatos és a 3 fokozatú rocker keveréke) rocker deszkák.
- Afolyamatos rocker sima, folyékony ívű formát ad. A folyamatos rockerrel rendelkező deszkák simább, gyorsabb haladást, puhább landolást és könnyű carvingot biztosítanak. Ezt a formát gyakran használják cable park ridinghez;
- A3-stage rocker profil három megkülönböztető síkkal rendelkezik a deszka alján. Ezáltal a deszka magasabbra emelkedik, amikor találkozik a hullámokkal. Ez a rocker azonban egy kicsit lassabbá is teszi a deszkát, mivel inkább szántja a vizet, mint siklik. Az ilyen rocker inkább a középhaladó és haladó riderek számára alkalmas. Ezt a formát gyakran választják hajó mögötti lovagláshoz.
- ACamber rocker egy viszonylag új formakialakítás. Ez egyenletesebben osztja el a lovas súlyát, ami automatikusan leveszi a nyomás egy részét a hátsó lábáról, mivel természetesebb testtartásra ösztönöz. Ha eddig folyamatos vagy 3 fokozatú rockerrel lovagoltál, akkor eltarthat egy ideig, amíg hozzászoksz a camberhez.
- Ahibrid rockerek az első két típus keverékei: simább, ívesebb középen és jobban kivágott csúcs és far. Ez a forma mind a parkban, mind a hajó mögött jól jöhet.
4. Alapformák
A fülbemászó dizájn mellett a wakeboardok alapja különböző formákkal rendelkezik, amelyek befolyásolják a deszka menetét. Három fő alapforma létezik - jellegtelen, csatornákkal és V alakú gerinccel. Ezen kívül lehetnek konkávok , amelyek speciális horpadások, amelyek felhajtóerőt hoznak létre és szívóerő-csökkentő gyorsítóként működnek.
- Ajellegzetesség nélküli alapnak nincsenek beformázott bordái vagy csatornái; az utazást tehát az általános forma, a rocker és a bordák befolyásolják;
- A deszkán lévőcsatornák hosszú, extrudált uszonyokként működnek, amelyek a leszálláskor megtörik a felületi feszültséget; segítenek a vízáramlás irányításában is.
- AV-alakú tüskék a csatornákhoz hasonlóan lágyítják a landolást és megkönnyítik a deszka egyik széléről a másikra való gördülést (gyakran adják hozzá a 3 fokozatú rocker deszkákhoz).
5. Uszonyok
Az uszonyoknak két fő típusa van: beöntött (állandó) és kivehető uszonyok. A legtöbb kezdő deszkán mindkettő megtalálható. Lehet uszony nélkül (leveheted az uszonyaidat) is lovagolni, például egy kábelparkban, hogy a lehető legtöbbet hozd ki az akadályokból, és elkerüld, hogy az egyikbe belekapjon az uszonyod, miközben csúszol.
Főleg az uszonyok lehetnek hosszúak és rövidek, ahol a hosszabb uszonyok stabilabb és kiszámíthatóbb utazást biztosítanak (kezdőknek megfelelő), a rövidebbek pedig nagyobb mozgásszabadságot és lazább érzést tesznek lehetővé a vízen (középhaladó és haladó riderek).
6. Élek
Végül az éleket tekintve figyelembe kell vennie, hogy milyen stílusban lovagol vagy szeretne lovagolni.
Azéles élek az agresszívabb lovaglásra alkalmasak, ahol mélyebb vágásokat végeznek a vízben és nagyobb a sebesség. A kerek élek ezzel szemben a lazább lovasoknak valók, akik jobban szeretnének a felszínen csúszni, és a felszíni trükkökre összpontosítanak.
Aváltozó élek keverik az éles és a kerek élek teljesítményét és érzetét. Ezt a hegy és a farok fokozott élezésével (a nagyobb tapadás és vágóerő érdekében) és a deszka közepe táján lévő kerekebb élekkel (a vajasabb érzetért) lehet elérni.
Összefoglalva tehát, mielőtt beszereznéd a wakeboardodat, gondolkodnod kell:
- A motorozás típusára és a flex mértékére.
- Hosszúság
- A rocker
- Az alapformák
- Az uszonyok
- És az élek
És ne feledd - mindig győződj meg róla, hogy jól érzed magad a vízben!