Búvárruha vásárlás
Amikor az első, vagy a következő búvárruhádat vásárolod, van néhány fontos dolog, amire gondolnod kell, mint például:
- mire és hol fogod használni
- vastagság
- kialakítás
A wetsuit olyan vízi sportokhoz, mint a szörfözés, wakeboarding, kitesurfing stb. valamint szabadidős tevékenységekhez, mint a tubing, szánt neoprén ruházat, amely melegen és kényelmesen tart a vízben. A gyermek búvárruhákat gyakran használják a napozáshoz és a hideg vízben való tartózkodáshoz is nagymértékben védő rétegként.
Az emberek gyakran azt gondolják, hogy a búvárruha feladata, hogy szárazon tartsa őket, de valójában csak egy vékony vízréteget zár be, amelyet a saját tested melegít fel.
1. A búvárruha típusa és vastagsága a hőmérséklet alapján, mint kulcsfontosságú tényező
Mielőtt rátérnénk a technikai részletekre, gyorsan nézzük meg, milyen vízi sportot űzöl. Általában négy fő típusú búvárruha létezik: kapucnis teljes ruha, teljes ruha, shorty (más néven tavaszi ruha) és Long Johns. Ezek is változhatnak, például full suit rövid ujjakkal, vagy shorty hosszú ujjakkal.
Mivel a búvárruha fő célja, hogy melegen tartson, a búvárruha típusának kiválasztása nagyban függ attól, hogy milyen hőmérsékletű vízben/levegőben fogod használni. A lehűlési tényezőt itt is figyelembe kell venni.
Például az olyan szélsportok, mint a szörfözés, kitesurfing, windsurfing vastagabb, illetve melegebb búvárruhát igényelnek. Mégis rugalmasnak és tartósnak kell lenniük, ezért mindenképpen jó minőségű búvárruhára van szükséged. Hasonló a helyzet a hullámos szkimboardozásnál is. Alapvetően ezekben a kategóriákban jó, ha első vásárlásként egy teljes ruhát veszünk, másodikként pedig egy hosszú/rövid ujjú rövidnadrágot.
Másrészt a belvízi szörfözés általában melegebb, nyugodtabb vizeken zajlik, így kevésbé van szükség nagyméretű ruhákra (pl. wakeboarding, flatland skimboarding, vízisí). Itt az első vásárlás egy shorty (hosszú/rövid ujjú) lenne, a második pedig egy fullsuit a téli/szezonon kívüli időszakra.
A SUP-ot és a kajakozást gyakran Long Johnban (és szélálló rétegben, ha szükséges) csináljuk a vállak és a karok állandó mozgása miatt, ami egy vastag fullsuitban kicsit nehezebb és irritáló lehet.
Készítettünk egy táblázatot, hogy megkönnyítsük a megfelelő vastagságú és típusú búvárruha kiválasztását attól függően, hogy milyen vizeken fogsz játszani. Nagyon fontos tehát, hogy előzetesen tájékozódj a helyedről.
Ne feledje, hogy a táblázat iránymutatást ad, de a búvárruha kiválasztása a személyes igényei és preferenciái alapján is változik. A lényeg, hogy melegnek és kényelmesnek kell lennie!
2. Hogyan kell leolvasni a vastagságot?
A hőmérsékleti alkalmasság eltérése az aktivitás szintjén, a külső hőmérsékleten és a súlyon alapul. Tehát ezeket is tartsd szem előtt. A legmelegebb körülmények között említett UV Lycra egy speciális napvédő póló, amellyel védekezhetsz a nap ellen.
Amint látod, a neoprén vastagsága nem mindig csak egyetlen szám. De mit jelent az, ha két számmal (vagy akár hárommal) írják ki, amelyet egy kötőjellel osztanak?
Az első szám a neoprén vastagságát jelzi a törzs/csípő területén, a kötőjel utáni szám pedig a vastagságát a karoknál és a lábaknál. Három szám esetén - az első a törzs vastagsága, a második a lábaké, a harmadik pedig a karoké. Például a 4/3 mm azt jelenti, hogy a búvárruha vastagsága a törzsnél 4 milliméter, a végtagoknál pedig 3 milliméter. A 4/3/2 mm-es búvárruha vastagsága a törzsnél 4 mm, a lábaknál 3 mm, a karoknál pedig 2 mm. Ez úgy készül, hogy a maghőmérsékletedet kényelmes szinten tudd tartani, ugyanakkor a karjaid és a lábaid szabadon mozoghassanak.
3. Méret és kialakítás... igen, ez számít... nagyon is.
Méret
A megfelelő méretű búvárruha kiválasztása fontos, mert minél szorosabb és szorosabb illeszkedést tudsz elérni anélkül, hogy kényelmetlenül éreznéd magad, annál jobban szigetel. Egy jól illeszkedő búvárruhának úgy kell illeszkednie, mint egy második bőr, és képesnek kell lennie arra, hogy ezt a vékony vízréteget közted és a ruha között tartsa (de nem túl szoros, hogy megállítsa a véráramlást). Ahhoz, hogy tesztelje, hogy a búvárruha jól áll-e, mielőtt vízbe szállna, emelje a karját a feje fölé, és nyújtsa ki. Kissé vissza kell szorítania, de nem szabad, hogy korlátozza Önt ebben. Végezz néhány guggolást és evezz a karjaiddal a levegőben - ha ezeket meg tudod csinálni, akkor valószínűleg jól illeszkedik.
A búvárruhának mindig feszesnek kell lennie a nyakad körül (de nem szabad, hogy megfojtson), mivel ide könnyen bejuthat a víz.
Ettől eltekintve a búvárruhákat szabványos méretben kapod - XS, S, M, M, L, XL, XXL, vagy az Egyesült Királyságban használatos megfelelőik - 4, 5, 8, 10, 12, 14. Az egyetlen "bökkenő", amibe itt belebotolhatsz, ha a méretjelzés után egy "S" vagy "T" betűt látsz, ami a standard méret rövid és magas változatát jelenti. Az ST például a kis/magas méretet jelenti.
Kialakítás (cipzárak és varrás)
A kialakítással kapcsolatban már említettük, hogy nem mindegy, mennyi víz jut be például a nyakadból. A cipzárak típusa és a látszat fontos tervezési jellemzők, amelyek befolyásolják, hogy mennyi víz lép be/kilép. Minél kevesebb, annál jobb.
Amellkasi cipzárak a legjobbak a víz bejutása szempontjából, mert nehezebben jut be vagy ki a víz. Ez teszi a mellkasi cipzáras kialakítást melegebbé és viszonylag fiatalabb kialakításúvá;
Ahátsó cipzárak könnyebb hozzáférést biztosítanak a vízhez (de a búvárruhába való bejutáshoz is), és egy kicsit hidegebbnek érezhetjük őket. A hátsó cipzáras kialakítás szintén régebbi a mellkasi kialakításhoz képest, azonban könnyebb hozzáférést tesz lehetővé, és alacsonyabb áron kapható;
Azelülső cipzár nagyon könnyű hozzáférést biztosít Önnek és a víznek is, és általában ezek a búvárruhák hidegebbnek érzik magukat, mint a többi.
A varrás szintén fontos a melegen tartás és a víz bejutásának megakadályozása szempontjából.
Aflatlock varrás azt jelenti, hogy a neoprén panelek a búvárruha külső és belső oldalán is össze vannak varrva.
Sealed - azt jelenti, hogy a paneleket vakon összevarrták, majd összeragasztották, hogy megakadályozzák a víz bejutását. Alacsonyabb hőmérséklet esetén van rá szükség.
ASealed and taped azt jelenti, hogy az összevarrás és a ragasztás után a belső oldalon a ragasztó fölé szalagot helyeztek, hogy a meleg levegő bent maradjon.
4. Mitől lesz jó egy búvárruha?
Mint minden más termék, a neoprén is különböző minőségű. A jó minőségű neoprén sok levegőt tart magába, ami jobb szigetelővé, illetve melegebbé teszi. Emellett tartósnak és rugalmasnak kell lennie.
Alapvetően egy jó búvárruha kevesebb vizet enged át rajta, jól illeszkedik és szigetel, valamint rugalmas és tartós. Általában a nagyobb nyúlás kevesebb tartósságot jelent, de egy jó minőségű búvárruha mindkettő lehet. A legjobb minőségű búvárruhák általában 1 mm-rel kevésbé vastagok, tartósak, jobban nyúlnak, kényelmesebbek, és a jó minőségű neoprén miatt egyidejűleg ugyanolyan jól szigetelnek, mint a vastagabbak.
Készen állsz a vízre?
Összefoglalva:
- Először is át kell gondolnia, hogy milyen sportot és hol fog gyakorolni.
- Ezután figyelembe kell vennie a víz hőmérsékletét.
- Keresse meg a megfelelő méretet
- Válassza ki a megfelelő kialakítást
És végül - jó szórakozást!