A sisakok élettartama
A sisakot ki kell cserélni, ha repedések vagy dudorok vannak rajta, és meg kell győződni arról, hogy a csat, a pántok és egy esetleges méretbeállító rendszer sértetlen.
A sisakod - legyen az kerékpáros sisak vagy gördeszkás sisak - nem él örökké. Ezért fontos, hogy tisztában legyen a sérülésekkel és kopásokkal, amelyek csökkentik a sisak optimális védelmi képességét.
Mikor kell kicserélni a sisakomat?
Minden görkorcsolyasisakot vagy kerékpársisakot ki kell cserélni egy komolyabb ütés után, még akkor is, ha nincsenek nyilvánvaló jelei a sérülésnek. A sisak ugyanis belülről megrepedhet, még akkor is, ha ez szabad szemmel nem látható. Az izzadtság tönkreteheti a habot is, amelyből a belső héj készül, és amely a héjat ütéselnyelővé teszi. Ha a hab a kopás vagy a repedések bármilyen jelét mutatja, akkor ki kell cserélni a sisakot.
Javasoljuk, hogy rendszeres használat esetén ötévente cserélje le a sisakot.
Ahogy a gyerekek nőnek, azt is fontos szem előtt tartani, hogy a sisak még mindig jól illeszkedjen és védjen.
Hogyan vizsgálhatom meg a sisakomat?
Ha az alábbi kérdések bármelyikére igennel tud válaszolni, az azt jelenti, hogy a kerékpáros sisakja vagy gördeszkás sisakja rossz állapotban van, és ki kell cserélni.
- Vannak-e a külső héjon repedések, karcolások vagy dudorok? Vizsgálja meg a külső héjat. Ha a színe kifakult, az azt jelezheti, hogy a műanyagot a nap UV-sugárzása és a szél megpuhította, ezért érdemes kicserélni a sisakot.
- Vannak-e repedések vagy öregedés jelei a belső héjon? Fordítsa meg a sisakot, vegye ki a párnázatot, és vizsgálja meg a belső héjat.
- Rosszul működnek a csatok és a pántok? Ellenőrizze, hogy a csatok megfelelően kattannak-e össze, és a pántok szépen, sértetlenül állnak-e.
- Problémái vannak a méretbeállító rendszer meghúzásával és meglazításával? Egyes sisakok hátulján van egy forgatható csat, amellyel testre szabottan és kényelmesen beállítható a méret. Ha a csat nem működik optimálisan, a sisakot ki kell cserélni.