Agresszív egysoros görkorcsolya vásárlási útmutató
A legjobb agresszív inline korcsolya megtalálása a preferenciáid ismeretén múlik, és azon, hogy tudd, mit szeretnél az agresszív korcsolyáidtól. Ebben az útmutatóban elmagyarázzuk az agresszív korcsolyák különböző részeit, és azt, hogy a kerekek, a kerékbeállítások és a keretek hogyan játszanak bele a beállításod általános jellemzőibe.
Az agresszív korcsolyázás a művészi kifejezésről és a találékonyságról szól. A sportág és a felszerelés sokat változott és fejlődött az évek során, és az agresszív korcsolya kiválasztása meghatározó lesz a korcsolyázási élményed szempontjából. Itt összegyűjtöttünk egy csomó hasznos tippet és iránymutatást mindenkinek, aki új agresszív inline korcsolyát vásárol.
Tartalomjegyzék
Tartalomjegyzék
Hogyan méretezzük az agresszív inline korcsolyákat?
Az agresszív korcsolyák méretezésénél fontos tudni, hogy nem szabad csak a cipőddel megegyező méretű modellt választanod. Elő kell venned a mérőszalagot, és meg kell találnod a leghosszabb lábad pontos hosszát.
Ha már pontosan megmérte a lábhosszát, könnyű lesz megtalálni a megfelelő méretet. A honlapunkon található agresszív korcsolyák minden egyes konkrét modellje rendelkezik méretmutatóval, amely lehetővé teszi, hogy megtalálja a megfelelő méretet a lábhossza alapján. A méretmutatók millimétereket használnak, a Mondopont-rendszert követve, hogy lehetővé tegyék a méretek közötti egyszerű átváltást.
Hogyan mérje meg a lábát
- Keressen egy szilárd, vízszintes felületet, ahová ráállhat.
- Vegye fel azt a zoknit, amelyet korcsolyázás közben viselni fog.
- Helyezzen egy papírlapot laposan a falhoz.
- Állj úgy, hogy a sarkad érintse a falat, és a lábfejed laposan a papírra essen.
- Jelöld meg a papíron, hogy hová ér a leghosszabb lábujjad.
- Mérd meg a hosszúságot a faltól vagy a papír szélétől a jeledig.
- Ismételd meg mindkét lábaddal, és a nagyobb mérés alapján válaszd ki a korcsolya méretét.
Profi tipp: Ha két méret között találod magad, válaszd a nagyobbat.
Hogyan kell az agresszív korcsolyáknak illeszkedniük?
Az agresszív korcsolyáknak szorosan kell illeszkedniük a lábad köré, hogy a mutatványok közben maximálisan kontrollálhatóak legyenek. A trükkös korcsolya belsejében lévő extra hely miatt a lábad mozoghat a bakancsban, ami vízhólyagokhoz és az irányíthatóság csökkenéséhez vezethet. A nagyobb korcsolyák nehezebbek, ami megnehezíti a trükköket.
Röviden: Az optimális teljesítményhez szoros illeszkedésre van szükséged anélkül, hogy a lábad és a lábujjaid görcsbe rándulnának.
Hogyan kell betörni az agresszív korcsolyákat?
Az új agresszív korcsolyáknak szükségük lehet egy betanulási időszakra, mielőtt kényelmessé válnak. Ne feledd, hogy jól kell illeszkedniük, és a bélés idővel alkalmazkodik az egyéni lábformádhoz.
Íme néhány tipp az agresszív korcsolyák betöréséhez:
- Használjon vastag zoknit a súrlódás csökkentése és a vízhólyagok megelőzése érdekében.
- Viselje a korcsolyát más tevékenységek közben, hogy megszokja a tapintást.
- Kezdje rövidebb edzésekkel, és fokozatosan növelje a hosszukat.
- Győződjön meg róla, hogy a fűzőket és a csatokat megfelelően meghúzta a kényelmes illeszkedés érdekében.
Az agresszív korcsolyák egyik előnye, hogy amikor a bélés elhasználódik, újakra cserélhető.
Agresszív korcsolya anatómia - Mik azok az agresszív korcsolyák?
- Bakancs: Az agresszív korcsolyák kemény bakanccsal vagy héjjal rendelkeznek.
- Váz: Merev vázak, hogy ellenálljanak a csiszolásnak és a kemény landolásnak.
- Kerekek: Kis kerekek a stabilitás és az irányíthatóság érdekében.
- Lelki lemez: A lehetséges csiszolások palettájának bővítése érdekében.
- H-blokk: H-blokkok a csiszoláshoz.
Az agresszív korcsolyákat kifejezetten trükkökhöz, grindekhez és ugrásokhoz tervezték utcákon és skateparkokban, mindenféle akadályt új trükkök és kalandok jellemzőivé alakítva. Az agresszív korcsolyák kétségkívül a legjobb korcsolyák grindeléshez - valójában egyetlen más típusú korcsolyát sem terveztek grindelésre.
Az agresszív korcsolyák kisebb kerekekkel rendelkeznek, mint más inline korcsolyák, ami csökkenti a súlypontot és sokkal könnyebben irányíthatóvá teszi őket. A kis kerekek az agresszív korcsolyákat rendkívül mozgékonnyá és manőverezhetővé is teszik, lehetővé téve a trükkök széles skáláját. Míg ezek a tulajdonságok nagyszerűek a trükkökhöz, ha ingázni, hosszabb távokat korcsolyázni, gyors városi korcsolyázásban részt venni, vagy a fitnesz-orientált korcsolyázásra összpontosítani szeretne, nagyobb kerekekkel rendelkező korcsolyákra lesz szüksége.
Hogyan válasszon agresszív korcsolyakereket?
Az agresszív kerekek legfontosabb szempontjai közé tartozik a kerékátmérő, a kerékkeménység és a kerékprofil. Ezek a tényezők jelentősen befolyásolják a korcsolyázás élményét.
Ezen elemek mindegyike finomhangolható az Ön egyedi stílusához és a leggyakrabban előforduló terepviszonyokhoz. Ez lehetővé teszi, hogy a lehető legtöbbet hozza ki agresszív korcsolyájából.
Az agresszív korcsolyakerekek átmérője
Az agresszív korcsolyakerekek tipikus átmérője 56-60 mm között van, bár 54 és 80 mm között változhat.
- Nagyobb kerekek (60-80 mm): Gyorsabbak, de kevésbé stabilak, így a technikai trükkök nagyobb kihívást jelentenek.
- Kisebb kerekek (56-58 mm): Stabilabbak, de lassabbak.
Ha agresszív korcsolyát keresel normál méretű kerekekkel, válassz egy 58 vagy 60 mm-es kerekekkel rendelkező modellt.
Az agresszív korcsolyakerekek profilja
Az agresszív inline kerekek általában lapos profillal rendelkeznek, de vannak lekerekített vagy hegyesebb profilúak is.
- Lapos profil: Stabilabb és könnyebben irányítható a trükkök landolásához.
- Kerekített profil: Nagyobb mozgékonyságot biztosít kevesebb tapadás mellett, csökkentve a sínbe harapó kerekek esélyét.
- Kihegyezett profil: Gyorsabb, és könnyebben kanyarodik a csökkentett súrlódás miatt (nem túl gyakori az agresszív korcsolyázásban).
A sok trükköt tartalmazó agresszív korcsolyázáshoz általában a lapos profilú kerekek ajánlottak, ha pedig egy kis plusz agilitásra és sebességre vágysz, akkor egy kerekebb profilú kerékben gondolkodhatsz.
Az agresszív korcsolyakerekek keménysége
Az agresszív korcsolyakerekek keménységét a durométer skálán mérik. Az agresszív korcsolyakerekek jellemzően 86A és 95A között mozognak a durométer skálán. A magasabb durométerszám keményebb kerekeket jelez.
- Keményebb kerekek: Sima felületen gyorsabban gurulnak, de kevésbé csillapítják a rezgéseket, így a durva felületeken nagyobb gondot okoznak. Könnyebb csúszást tesznek lehetővé, és kisebb az esélye a kerék harapásának a csiszolások során.
- Lágyabb kerekek: Nagyobb stabilitást, jobb rezgéselnyelést és nagyobb felületi tapadást biztosítanak.
Mérlegelje a keményebb vs. lágyabb kerekek előnyeit és hátrányait az agresszív korcsolyákon, és állítsa őket szembe saját preferenciáival és korcsolyázási stílusával.
Kerékbeállítások agresszív korcsolyákon
Az agresszív korcsolyák vagy lapos kerékfelépítéssel, vagy billenésgátló kerékfelépítéssel érkeznek. Ezek a kifejezések arra a vonalra utalnak, amely a kerekek alján, felhelyezéskor a kerék nyomvonalán alakul ki. A kerékbeállítás jelentősen befolyásolja a vezetési élményt, ezért ez egy lényeges szempont, amelyet figyelembe kell venni, amikor új agresszív inline korcsolyát választunk.
Anti-Rocker beállítások
Az Anti-rocker beállítások elöl és hátul nagyobb kerekekkel rendelkeznek, középen pedig kisebb kerekekkel, hogy helyet biztosítsanak a grindeléshez. Ezek a beállítások nem olyan könnyen kanyarodnak, mint a lapos beállítások. Az anti-rocker beállítás két érintkezési pontot képez, ami megnöveli a kanyarodás nehézségét a lapos vagy rocker beállításokhoz képest. Ha az anti-rocker beállítás merevsége elriasztja, és továbbra is a grindelésre és az agresszív korcsolyázásra szeretne összpontosítani, akkor a lapos kerék beállítását kell megfontolnia.
Mik azok az Anti-Rocker kerekek?
Az anti-rocker kerekek az agresszív inline korcsolyák két középső kereke, amelyeken anti-rocker beállítás van. Kisebbek és gyakran sokkal keményebbek, mint a külső kerekek, és gurulás közben nem érnek a talajhoz. Az a szerepük, hogy ne zavarják a grindelésedet, miközben segítenek a különböző típusú grindeléseknél a rögzítésben. Általában kemény PU-formulából készülnek, amely nem tapad a sínekhez.
Az antirocker kerekek nevüket a kisebb méretükről kapták, amely egy felfelé irányuló barázdát hoz létre a talaj és a kerekek alja között. Ez ellentétben áll a rocker beállítással, ahol a két külső kerék valamivel kisebb, mint a két középső kerék, ami megkönnyíti a rocker mozgást.
A billenésgátló kerekeknek szükségük van csapágyakra?
Előnyös lehet, ha a billenésgátló kerekekben csapágyak vannak, például a lépcsőzéshez (lépcsőn való lefelé menet), mivel ezek lehetővé teszik, hogy a kerekek simán guruljanak a lépcsőn. A billenésgátló kerekeket őrlő kerekeknek is nevezik. Az agresszív korcsolyákban a grind kerekek elsődleges funkciója az, hogy megakadályozzák, hogy a kerekek a sínekhez tapadjanak, amikor a H-blokkokon grindelsz, így a csapágyakra nincs szükség a billenésgátló kerekekben. Egyes anti-rocker kerekek csapágyazottak, míg mások nem.
Mi a lapos beállítás az agresszív korcsolyákon?
A lapos beállításoknál mind a négy kerék azonos méretű, ami az anti-rocker beállításokhoz képest növeli a gördülési sebességet és a manőverezhetőséget. A flat setup nagyobb precizitást igényel a groove grindeknél, mivel a középső kerekek sínhez tapadása miatt nagyobb a slammelés veszélye. Fontos megjegyezni, hogy a középső kerekek helykorlátozása miatt nem minden váz alkalmas lapos beállításra.
Ha új vagy az inline korcsolyázásban, és úgy döntöttél, hogy agresszív korcsolyázást szeretnél folytatni, a flat setup egy erősen ajánlott opció. Sok haladó agresszív korcsolyázó is a lapos beállításokat részesíti előnyben a stílus és a kihívás miatt, mivel precíznek kell lenned, amikor a H-blokkokat csiszolod.
Flat Vs. Anti-Rocker
Akár kezdő vagy, akár profi vagy, az anti-rocker vagy a flat setup közötti választás végső soron személyes preferencián múlik. Egyik sem eleve jobb, mint a másik.
Vegye figyelembe a következőket, ha új korcsolyát vásárol, és nem biztos benne, hogy melyik beállítás mellett döntsön:
- Groove Grinds Anti-Rockerrel: A kisebb anti-rocker kerekek kevésbé valószínű, hogy a H-block grindek során harapnak.
- Groove Grinds lapos beállításokkal: A lapos beállítású groove-csiszolások nagyobb pontosságot igényelnek, ami potenciálisan stílusosabb csiszolásokat eredményezhet.
- Sebesség: A lapos beállítások gyorsabbak, mint az anti-rocker beállítások.
- Manőverezhetőség: A lapos beállításon való kanyarodás elegánsabb lehet, és a bowling és a parkok meglovaglása általában simább.
- Kezdők inline korcsolyán: A korcsolyázni tanulás könnyebb egy lapos beállításon.
- Kezdők agresszív korcsolyán: A grindelés megtanulása könnyebb egy anti-rocker beállítással. Ha már van tapasztalatod az inline korcsolyázásban, akkor a könnyebb grindelés érdekében előnyösebb lehet az anti-rocker beállítás.
Végső soron a legjobb választás az egyéni korcsolyázási stílusodtól függ, és attól, hogy a korcsolyázás mely szempontjait helyezed előtérbe, és természetesen az is számít, hogy teljesen új vagy-e az inline korcsolyában, vagy már sok tapasztalattal rendelkezel, és át szeretnél térni az agresszív korcsolyára.
Agresszív korcsolya keretek
Az agresszív korcsolyák kereteinek két fő feladata van: a kerekek rögzítése és a grindek platformjának biztosítása. Tekintettel arra, hogy a grindelés az agresszív görkorcsolyázás egyik legfontosabb aspektusa, a legjobb agresszív görkorcsolya kiválasztásakor a keretre kell összpontosítani.
Az agresszív görkorcsolya vázak tartós anyagokból, például alumíniumból, üvegszálból vagy kompozit anyagokból készülnek, hogy ellenálljanak az agresszív korcsolyázás viszontagságainak. Szinte minden agresszív keret az univerzális keretrendszert (UFS) követi, ami biztosítja a kompatibilitást bármely márkájú agresszív görkorcsolyacipővel.
Néhány agresszív keretet egy adott kerékfelépítéshez terveztek, míg mások többféle felálláshoz is alkalmazhatók. Ha lapos kerékbeállítású korcsolyát vásárolsz, akkor kisebb kerekek középre történő beszerelésével átalakíthatod őket anti-rocker beállításra, hogy javítsd a csiszolási képességeket.
Nem minden váz kompatibilis a lapos beállítással, ezért a billenésgátló beállításról lapos beállításra való átalakítás alapos megfontolást igényel. Megmérheti a helyet egy féknyereggel, hogy lássa, megvalósítható-e, de egyszerűbb lehet, ha a gyártó előírásait ellenőrzi. Győződjön meg róla, hogy a vázak a flat setuphoz kompatibilisnek vannak megadva, majd ellenőrizze a maximális kerékátmérőt, és keressen egy olyan nyolc kerékből álló készletet, amely megegyezik a váza maximális kerékátmérőjével, vagy annál kisebb.
- Tekintse meg az agresszív görkorcsolyakeretek választékát
- Olvassa el az agresszív görkorcsolyakeretekről szóló útmutatónkat
Mi az univerzális vázrendszer?
Minden UFS keretet bármely más UFS kerettel le lehet cserélni, függetlenül a márkától és a mérettől.
Az Universal Frame System (UFS) (szinte univerzális) betartásának köszönhetően az elhasználódott keretek könnyen cserélhetők, így megőrizve a korcsolyák hosszú élettartamát és teljesítményét.
Az Universal Frame System (UFS) az agresszív korcsolyák kereteinek és bakancsainak szabványos rögzítési rendszere. Az UFS segítségével tetszés szerint kombinálhatod a bakancsokat és a kereteket, így létrehozhatod a saját, egyedi agresszív korcsolya beállításodat. A keretek cseréje egy UFS bakancson egyszerű, mivel az agresszív korcsolya gyártók elfogadták ezt a szabványt.
Universal Frame System (UFS) specifikációk
- Arögzítőfuratok közötti távolság: 167mm
- UFS rögzítőfuratok átmérője: 20mm
- UFS szerelőlyuk mélység: 3mm
- UFS keret szélessége: 41mm
- Felszerelés: A kereteket két csavarral rögzítik, amelyeket a rögzítőfuratokba kell behúzni.
Az UFS-hez használt csavarok hossza keretenként eltérő. Míg a rögzítőfuratok közötti távolság minden modellnél azonos marad, maguknak a kereteknek a hosszát nem az UFS határozza meg.
Mik azok a Soulplate lemezek?
A Soul plate-ek az agresszív korcsolyák meghatározó jellemzői, kifejezetten a csiszolásra és a korcsolyák kopás elleni védelmére tervezték őket. A soul plate-eket az agresszív korcsolyák váza és a bakancsok közé szerelik, és tartós műanyagból készülnek.
A korcsolya funkcionalitásának szerves részét képezik, lehetővé téve a sima csiszolást a különböző felületeken. A soul grind, a kezdők által megtanulandó egyik első grindelés, a sínhez legközelebbi lábbal a soul lemezen csiszol, míg az ellenkező láb előre nyúlik és a H-blokkon csiszol. Az egyik első kihívás egy agresszív deszkás számára, hogy a soul plate rögzüljön a járdán vagy a korláton.
Csapágyak agresszív korcsolyákhoz
Az agresszív korcsolyák kerekeiben lévő csapágyak elengedhetetlenek a sima forgás biztosításához. Tekintettel az agresszív korcsolyázás során fellépő intenzív ütközésekre, a csapágyak rendszeres cserét igényelnek, hogy a mutatványok hatékony végrehajtásához szükséges optimális teljesítményt fenntartsák. A friss csapágyak biztosítják a sima gördülést, ami elengedhetetlen a trükkökben nyújtott csúcsteljesítmény eléréséhez. A csapágyak könnyen elérhetőek pótalkatrészként a kényelmes csere érdekében.
A SkatePro-nál a csapágyakat az ABEC-skála alapján osztályozzuk, amely 1-től 9-ig terjed, és a csapágyak pontosságát értékeli. Általában a magasabb ABEC besorolás simább gördülési élményt jelent.
Érdemes megjegyezni, hogy az ABEC-besorolás nem mond semmit a csapágy tartósságáról. Ezért azt javasoljuk, hogy inkább jó hírű márkák csapágyait válasszuk, minthogy kizárólag az ABEC-besorolásra összpontosítsunk.
Jó választás-e az agresszív korcsolya kezdőknek az inline korcsolya?
Az agresszív korcsolya jó választás lehet olyasvalakinek, akinek nincs tapasztalata az inline korcsolyázásban, de csak akkor, ha azt tervezi, hogy agresszív korcsolyázásba kezd. Ha a fitnesz, a freeride, a maraton vagy más inline sportágak érdeklik, akkor más típusú korcsolyát kell választania. Ha azonban agresszív korcsolyázással akarsz foglalkozni, akkor az első inline-odnak agresszív korcsolyának kell lennie. Íme néhány dolog, amit érdemes figyelembe venni:
- Stabilitás: A kisebb kerekek miatt az agresszív korcsolyák stabilabbnak érződnek, ami előnyös a kezdők számára. Ez a stabilitás megkönnyíti az inline korcsolyázás alapjainak megtanulását.
- Terep: Az agresszív korcsolyák kisebb kerekeik és nehezebb felépítésük miatt nem ideálisak durva vagy egyenetlen felületeken. Ez egy hátrány, és az egyik fő ok, amiért az agresszív korcsolyák elsősorban akkor ajánlottak, ha az agresszív korcsolyázásra kívánsz összpontosítani.
- Sík beállítás: Ha nincs korábbi tapasztalatod inline korcsolyával, akkor olyan agresszív korcsolyát válassz, amely lapos kerékfelépítésű, azaz mind a nyolc kerék átmérője azonos. Ez a beállítás megkönnyíti a lépések megtanulását és a sima gördülési élményt.
Ha nem vagy teljesen biztos benne, hogy az agresszív inline korcsolya neked való-e, akkor próbálj meg többet olvasni a különböző inline korcsolyák és görkorcsolyák típusairól: