Kötések kompatibilitása sífutó és görkorcsolya sílécekhez
A sífutáshoz (más néven nordic síeléshez) és a görkorcsolyához való felszerelés vásárlásakor ügyelnie kell arra, hogy a kötések és a választott lábbeli kompatibilisek legyenek. Mivel a sífutáshoz és a görkori síeléshez is sokszor ugyanazt a felszerelést használod, és mivel a gyártók is ugyanazok, ez az útmutató mindkét kategóriára érvényes.
Különböző szabványok - NNN, SNS és Prolink
Két kötés- és bakancsküllő gyártó határozza meg a szabványokat, mint például az intézkedéseket, a speciális mechanikát és az egyedi megoldásokat. Ez a Rottefella (Norvégia) és a Salomon (Franciaországban alapított).
Rottefella
A Rottefella rendszerét NNN-nek hívják, ami a New Nordic Norm (Új Északi Norm) rövidítése. Ez a rendszer mind a sícipő talpán, mind a kötésen megtalálható. Ez azt jelenti, hogy a Rottefella gyártja a kötéseket, de nem az egész bakancsot. Ők csak a bakancstechnológiát licencelik más bakancsgyártók számára. A sífutó felszerelések gyártói, akik a Rottefella talprendszert használják a bakancsok gyártásában, a következők: Rossignol, Madshus, Alpina, Alfa, Yoko, Fischer és Peltonen.
Ezen gyártók közül néhányan a saját nevüket nyomtatják a kötésre, így például a Rottefella NNN kötés a Fischer NNN kötés nevet viseli. A Rottefella NIS technológiáról bővebben a "Mi az a Rottefella NIS?" című részben olvashat, amelyet a cikk további részében talál.
Salomon
A Salomon az SNS bakancs- és kötésrendszeréről ismert, ami a Salomon Nordic System rövidítése. Továbbá terveztek egy új kötésrendszert, amelyet Prolinknek hívnak.
Az SNS rendszer két változatban készül; egy klasszikus síeléshez és egy gördeszkás síeléshez. A különbség az, hogy a skate síeléshez való kötéseknek van egy extra csatlakozási pontja a kötés és a bakancs között, amely optimalizált torziós merevséget biztosít, amikor oldalra rúgunk a skate síelés során. Ez az extra csatlakozási pont egy rugós kar, amely a bakancsban a lábfej alatt lévő csaphoz csatlakozik - az elülső csap mellett, amely az elülső csatlakozási ponthoz csatlakozik. Ez azt jelenti, hogy az SNS görkorcsolya kötéseknek két csatlakozási pontja van, és az SNS görkorcsolya bakancsoknak két csapja van, amelyek lehetővé teszik ezt a kettős csatlakozást.
Az SNS gördeszkás kötés és bakancs rendszerrel szemben áll a klasszikus kötés és bakancs rendszer, amelynél csak egy csap van a bakancsban elöl, amely a kötés elülső részén lévő egyetlen ponthoz csatlakozik. Ezenkívül az SNS klasszikus kötésnek nincs rugós karja, mint további csatlakozási pont.
A Salomon 2016-ban egy másik kötés- és bakancsrendszert vezetett be Prolink néven. Ez a rendszer annyiban egyedi, hogy az SNS kötésrendszerekhez hasonlóan van felszerelve, de csak NNN bakancsokkal kompatibilis. Ez azt jelenti, hogy az Alpina, Fischer, Rossignol, Madshus, Alfa és Peltonen NNN külső talppal rendelkező bakancsok illeszkednek a Prolink kötéshez.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a Salomon SNS és a Salomon Prolink termékek nem kombinálhatók. Ez azt jelenti, hogy a Salomon SNS bakancsok nem kompatibilisek a Salomon Prolink kötésekkel, és a Salomon Prolink bakancsok nem párosíthatók Salomon SNS kötésekkel.
Kötések a kombinált bakancsokhoz
A kombi bakancsokhoz való kötések a fent említett szabványokat és technológiákat követik. Ha Salomon SNS kombi bakancsról van szó, akkor két csapszeggel rendelkezik, és így SNS görkorcsolya kötésekhez illeszkedik. Illeszkedik az SNS klasszikus kötésekhez is, amelyeknek nincs rugós karjuk, hanem a fémcsap helyére csúsztatható a lábfej alá.
Mi a különbség az NNN és az SNS között?
Bár az SNS és az NNN kötés- és bakancsrendszerek első ránézésre ugyanúgy nézhetnek ki, mégis különböznek. Ha például megpróbál egy SNS bakancsot egy NNN kötésbe illeszteni, azt fogja tapasztalni, hogy a csatlakozási pontnál a szélesség nem fog illeszkedni - más-más méretekkel rendelkeznek. A Rottefella NNN szélesebb, mint a Salomon SNS.
Mi a Rottefella NIS?
A Rottefella továbbfejlesztette a Rottefella NNN kötés síléchez való rögzítésének módját. Ez a rendszer állítható, így a kötést egy kicsit a síléc eleje felé (nagyobb tapadást biztosítva - jó a dombos síeléshez) vagy egy kicsit hátrafelé (nagyobb siklást biztosítva - jó a sima síeléshez) mozgathatja. NIS (Nordic Integrated System) a neve annak a lemeznek, amelyet a sílécre fúrsz és/vagy ragasztasz. Ez a NIS-lemez lehet, hogy gyárilag előre be van szerelve, de az is lehet, hogy Ön maga szereli fel. Amikor ez a lemez a sílécen van, lehetővé teszi, hogy az NNN kötést a NIS kulccsal a megfelelő helyre csúsztatva bepattintsa. Most már beállíthatja a kívánt pozícióba. A Rottefella NIS lemez nem használható Salomon SNS kötésekhez vagy Salomon Prolink kötésekhez.
Kompatibilis felszerelés a Nordic Backcountry síeléshez Külső pályákon való síeléshez
A fent említetteken kívül mind a Rottefella, mind a Salomon készít kötéseket sífutáshoz / északi síeléshez külső pályákon - Backcountry síeléshez. A Rottefella a Rottefella BC (Backcountry), a Salomon pedig a Salomon BC nevet adta a kötésüknek.
Ezek a kötések erősebbek és erősebbek, így megfelelnek a pályákon kívüli keményebb körülményeknek.
Ez a két kötésrendszer speciális backcountry bakancsokhoz készült, ami azt jelenti, hogy a BC kötések nem illeszkednek a normál NNN, SNS vagy Prolink bakancsokhoz. A bakancsban lévő csap és a kötéseken lévő csatlakozási pont sokkal szélesebb. Ez a felszerelés nem túl hasznos görkoris síeléshez.