Vásárlás kitesurfing felszerelés
A legfontosabb felszerelés a kitesurfingben a kiteboard és maga a sárkány lesz. Itt találsz néhány hasznos információt, amikor ezek közül bármelyikről döntesz.
1. A sárkány
A sárkányok formájukban, méretükben és felépítésükben különböznek. A fő típusok a Bow kite, a Delta kite, a C-kite és a Hybrid kite. Mindegyiknek sajátos tulajdonságai vannak, és ezért különböző körülményekhez alkalmasak. Fontos, hogy felkutassa a szélviszonyokat, ahol kitesurfelni tervez, mivel a szélerősség döntő tényező a sárkányok esetében. Például a nagyobb sárkányok jobbak a gyengébb szélben, míg a kisebbek az erősebb szélben alkalmasak.
Az alábbi táblázatban két olyan kifejezést találsz, amelyek magyarázata és megértése igen fontos, mivel ezek teremtik meg az egyik alapvető különbséget az említett sárkányok között.
A bridle a sárkányod elülső (vezető) éléhez rögzített zsinórok rendszere. Ezek a zsinórok a sárkánytól függően más-más elrendezésben helyezkedhetnek el. Úgy néz ki, mint egy pókháló a sárkány elülső élénél, majd egyetlen zsinórrá gyűlik össze, amelyhez a barról jövő zsinórokat csatlakoztatod. A bridle alapvetően egy olyan rendszer, amely lehetővé teszi, hogy jobban irányíthasd a sárkányodat, és konkrétan a sárkány erőnyerését. Például a bridle nélküli C-sárkányok robbanékonyabb erőnyeréssel rendelkeznek, ami lehetővé teszi, hogy nagyobb teljesítményű fordulatokat és loopokat hajts végre, de a kezelésükhöz fejlettebb képességek is szükségesek.
A bridle tehát egy olyan rendszer, amely a C-sárkány formához képest nagyobb mértékű depower-t tesz lehetővé. A depower azt jelenti, hogy laposabbá teszed a sárkányodat, ami azt eredményezi, hogy a felületéből kevesebbet ér a szél, és így csökken a húzóerő.
2. Bar és zsinórok
Közted és a sárkány között ott kell lennie a barnak és a zsinóroknak, hogy irányítani tudd a sárkányt. Egy kite harness-t kell viselned, amelyet a baron lévő csirkehurokhoz csatlakoztatsz. Így csatlakozol a zsinórokhoz is. Ha mindezt megtetted, akkor megkapod az irányítást a bar, a zsinórok ("a kormányod") és a sárkány felett.
A bar és a zsinórok segítségével irányíthatod a sárkányodat, fordulhatsz, gyorsíthatsz vagy lassíthatsz. A bar és a zsinórok beállítását illetően sokféle variáció létezik, azonban az egyik legelterjedtebb konfiguráció a 4 zsinóros bar. Ebben a felállásban a középen lévő két zsinór a depower rendszeren keresztül kapcsolódik a belépő élhez. A másik két, a bar két végéhez rögzített zsinór a két szárnyvéghez csatlakozik, amelyek segítenek a kite irányításában, és lehetővé teszik a depowerelést és a poweringet. Ezek általában színkódoltak és csomókkal vannak ellátva a bárból származó csúcsvonalakkal összhangban, hogy a helyes csatlakozást megkönnyítsék.
Ha közelről, kizárólag a barra nézünk, szintén sokféle konfiguráció létezik, gyártótól függően. A leggyakoribb megkülönböztetés a "rúd feletti trimmrendszer" és a "rúd alatti trimmrendszer". Az előbbi esetben nagyobb a mozgásszabadságod, de a depower elérése kicsit nehezebb lehet. A második beállításnál könnyebb a hozzáférés, mivel a depower közelebb van Önhöz, de a hozzáférése nehézkes lehet.
Fontos itt megemlíteni, hogy ha a zsinórcsere mellett döntesz, mindig ügyelj arra, hogy az adott sárkánymodellhez megfelelő hosszúságú zsinórt vásárolj, mert a rövidebb vagy hosszabb zsinórok veszélyeztethetik a megszokott sárkányvezérlést.
3. A Kiteboard
A kitesurfing másik elengedhetetlen kelléke a kiteboardod. Mint sok más deszkás sportban, a kiteboardok esetében is van néhány fő szempont:
- A forma: A deszka lehet twin tip (elöl és hátul szimmetrikus) vagy irányított (szörfdeszka). Emellett lehet négyzet alakú vagy kerekebb. A négyzet alakú formák jók, ha élezésről, felszélről és popról van szó, míg a kerekebb formák jót tesznek a carvingnak és simább landolást tesznek lehetővé.
- A rocker: A rocker a deszkád ívét jelenti a hegytől a farokig. Minél több a rocker (minél ívesebb a deszkád), annál jobban fog pattogni. A laposabb deszkák azonban jobbak a szegélyezéshez.
- A konkáv: A konkáv (a deszkád ívének az oldalsó élek közötti íve) hozzáadása simábbá teszi a lovaglást és lágyabbá teszi a landolást.
- Az uszonyok: Választhatsz, hogy uszonyokkal vagy uszonyok nélkül szeretnéd vezetni a kiteboardodat. Ha uszonyokat adsz hozzá, tartsd szem előtt, hogy a nagyobb uszonyok nagyobb stabilitást adnak a háborgó vizeken és a szélben, valamint könnyebb felszél tulajdonságokat. A kisebb uszonyok jobbak a vízfelületen való sima siklás szempontjából.
- A méret: A különböző márkák különböző méretajánlásokkal érkeznek. Általában a deszka mérete a súlyodtól és a tudásszintedtől függ. A deszkának elég nagynak kell lennie ahhoz, hogy elbírja a súlyodat és lebegve tartson, miközben a kite hajtja. Kezdőknek érdemes valamivel nagyobb deszkát választani, mivel ez növeli a felhajtóerejét. Később, amikor már kényelmesebbnek érzed magad, és megvan a készséged ahhoz, hogy könnyedén repülj, és a kitesurfing játékba kezdj, átmehetsz egy rövidebb deszkára.
4. Kezdő vagy?
Ha kezdő vagy a kitesurfingben, győződj meg róla, hogy:
- Válassza ki a megfelelő kite-ot, jó depowerrel.
- Szerezz be védőfelszerelést (sisakot, biztonsági kést és esetleg ütközőmellényt).
- Vegyél részt egy bevezető tanfolyamon a kitesurfingbe (mindig jó, ha van néhány vezetett foglalkozás).
- Keress egy kite-társat, biztonságosabb és szórakoztatóbb egy barátoddal kite-zni.